facebook-reklamlari

Facebook Reklamları

Borsaya açık bir şirket olmanının sorumluluğu ile büyüyen Facebook reklam ürününde iyileştirmeye gidiyor. Artık Facebook’a reklam verirken ilk soru ‘Hedefiniz nedir?’ olacak.

Facebook’un hedefli reklamcılık (objective-based) olarak adlandırdığı yenilik tamamen reklamverenlerle yapılan görüşmeler, geribildirimler ve analizler neticesinde geliştirilmiş. Artık reklam verirken websitesine trafik çekmek, sayfa beğendirmek, uygulama indirtmek, uygulama etkileşimi sağlamak, etkinliklere dönüş almak gibi hedeflerden birini belirlemeniz
Yeni altyapıda Facebook reklamların konumunu da hesaba katıyor. Hangi reklamın hangi konumda daha etkili olduğu görmek ve bu sonuca göre reklamlar güncellenebilecek. Hedef odaklı dönüşüm ölçümleme sayfalarına eklenen yeni sütunlarda da görülebilecek.

Reklamverenlerin hedeflerine daha verimli bir şekilde ulaşmasını isteyen Facebook daha önce yaptığı güncellemede online teklifler, sponsorlu sonuçlar ve soru reklamlarını kaldırmıştı. Bu yeni güncelleme ile başlangıçtaki temel sorunun özellikle acemi reklamverenler için bir performans artışı sağlayacağını düşünüyorum.Kimi kimi reklamverenlerin Facebook’un reklam performansını eleştirdiği de malum. Dijital reklam pazarında arama motoru reklamcılığı bayrağı taşısa da sosyal medya ağları sürekli kendini yeniliyor ve farklı seçenekler sunabiliyor.

Facebook reklam modellerinin ilki olan ve genel olarak bilinen reklam modeli olan sponsorlu reklamlar, 100TL gibi bir bütçe ile başlatabilirsiniz. Facebook.com da sağ alanda yer alan bu reklam bölümlerinde çıkmak için bir adet reklam başlığı, reklam gövde metni ve bir adet ürün yada hizmet görselinizin olması yeterlidir.

Facebook sponsorlu reklam alanlarında kullanıcı hedeflemesi yapabilmekteyiz bu hedefleme sayesinde reklamlarınızın gösterileceği hedef kitleyi, kullanıcıları belirleyebiliyorsunuz.Çerez izleme teknolojisi kullanılarak yapılabilen bu reklam modeli, Web sitenizi her hangi bir yolla daha önce ziyaret eden kullanıcıları Facebook‘ta tekrar yakalar ve sizin reklamlarınızı göstermeye başlar.